Elektronik İhale Kitabı İncelemesi

Hap Bilgilerle Uygulamalı Elektronik İhale Kitabı

Bu yazımızda Orhan ÖZYURT tarafından kaleme alınan HAP BİLGİLER KİTAP SERİSİNİN 2’ncisi olan  Elektronik İhale Kitabı’nı inceleyeceğiz.

Elektronik İhale; Tekliflerin elektronik ortamda, EKAP üzerinden hazırlanarak istekli veya istekli adına yetkili kişi veya kişilerce e-imza ile imzalandığı, teklif değerlendirme işlemlerinin de EKAP üzerinden tamamlandığı ihale yöntemidir. Kamu İhale Kurumu tarafından 18 Mayıs 2022 tarihinde yapılan mevzuat değişiklikleri neticesinde 3 Ekim 2022 tarihinden itibaren tüm açık ihaleler ile pazarlık ihale usulünün (b), (c) ve (f) bentlerine göre yapılan ihalelerin elektronik ihale olarak yapılması zorunlu hale getirildi.

Öncelikle şunu belirtmemizde yarar var bu kitap; elektronik İhale gibi önemli bir konuda piyasada bulabileceğiniz tek kaynaktır. Kitabın adı : HAP BİLGİLERLE UYGULAMALI ELEKTRONİK İHALE, 200 Sayfadan oluşan eserde, 105 adet hap bilgi ve 17 adet kurul kararı sunulmuştur. Kitapta konularla ilgili tüm ekran görüntüleri renkli olarak yer almaktadır. Kitap Kasım 2022 de AMP Akademi tarafından basıldı.

Tüm ihale süreçlerinin elektronik ortamda, EKAP üzerinde gerçekleştirildiği elektronik ihale yöntemine ilişkin hazırlanan “Elektronik ihale kitabında” idareler ile ihaleye e-teklif verecek olan firmalar için e-ihalenin tüm süreçleri detaylı bir şekilde ele alınmış.

EKAP Uygulama Kitabı

Hazırlanan bu kitapta elektronik ihalede hem idareler için hem de firmalar için EKAP işlemleri güncel ekran görüntüleri ile ele alınmış. Kitap bu yönüyle EKAP’ın güncel bir şekilde uygulamalarını ortaya koyarak, hangi işlemin hangi menüde yer aldığını ve yapılması düşünülen işlemleri tüm süreçleri ile yazılı ve görsel olarak anlatmaktadır. Bu yönüyle EKAP uygulama kitabı niteliğinde olup, bu sayede EKAP’ta işlem yaparken oldukça yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Elektronik İhale Uygulama Kitabı

“Hap Bilgilerle Uygulamalı Elektronik İhale” kitabında elektronik ihale, uygulamalı olarak ele alınmış. Kitap ile birlikte yapacağınız elektronik ihalenizi uygulamalı olarak yapabilecek veya e-teklifinizi uygulamalı olarak oluşturabileceksiniz. Kitapta bolca yer alan renkli ekran görüntüleri ile elektronik ihale ve uygulamalarını kolayca öğrenebileceksiniz. Kitap, bu yönüyle Elektronik İhale Uygulama Kitabı olarak ta kullanılabilir.

Adım Adım Uygulamalı Elektronik İhale Kitabı

Uygulamalı elektronik ihale kitabı olarak da tanımlanabilecek bu benzersiz kitap; idareler ile e-ihaleye teklif verecek olan gerçek ve tüzel kişiler için elektronik ihale yöntemi, kamu ihale mevzuatı açıklamaları ve kamu ihale kurulu kararları ile EKAP ekran görüntüleriyle ele alınmış. Kitap alanında güncel tek kaynak niteliğindedir. Kitapta çok sayıda kamu ihale kurulu kararına da yer verilerek tereddütlü konular hakkında yapılması gerekenler ortaya konulmuş. Kitapta idarelerin ve e-ihaleye teklif verecek olan gerçek ve tüzel kişilerin elektronik ihale sürecinde yapmaları gereken işlemler ile dikkat etmeleri gereken hususlar birlikte verilerek tarafların birbirlerinin işlemleri hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanmış. Böylelikle uyuşmazlık durumunda hangi işlemin eksik kalmış olabileceği bilgisine kolaylıkla ulaşılabilecektir.

Özetle; ister e-ihale düzenleyen kamu kurumu olun, ister e-ihalelere teklif veren özel firma olun elektronik ihale için ihtiyacınız olan mevzuatlara, kamu ihale kurulu kararlarına ve EKAP işlem adımlarına ilişkin görüntülere ve açıklamalara bu kitaptan ulaşabilirsiniz. Kitap Adım Adım Uygulamalı Elektronik İhale aşamalarını da detaylı bir şekilde açıklamaktadır.

Daha önce hiç e-ihale düzenlememiş veya e-ihaleye hiç teklif vermemiş olabilirsiniz, bu kitap sayesinde bu sizin için problem olmaktan çıkacak ve adım adım uygulamalı elektronik ihalenizi yapabileceksiniz.

Elektronik İhale konusundaki eğitim ve destek talepleriniz için AMP Akademi sitemizi inceleyebilirsiniz.

Kitap hakkında detaylı bilgi edinmek ve satın almak için aşağıda yer verilen bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Hap Bilgilerle Elektronik İhale – İnşaat Y. Mühendisi Orhan Özyurt – AMP Yazılım  (ampyazilim.com.tr)

Hemen Paylaş

Bir cevap yazın