Poz Nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı pozları ve birim fiyatları.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı pozları ve birim fiyatları.

Pozu kısaca “iş kalemi” olarak düşünebilirsiniz. Poz, özellikle inşaat ihalelerindeki; Teknik şartnamelerde, yaklaşık maliyetlerde, teklif cetvellerinde ve hakedişlerde kullanılan bir terim olsa da Mal ve Hizmet alımı işlerinde de yer yer kullanılır. Poz terimi; Rayiçler, Analizler ve Fiyatlar’ın tamamını kapsar.

“Beton Pozu” örneğinden gidelim; piyasada “Beton Pozu” denildiğinde akla ilk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı Y.16.050 Poz No’lu beton pozları gelmektedir. Bunun yanı sıra, kamu ihalesi olmayan özel işler için de her firma kendi pozunu oluşturabilir, kendi poz kitabını hazırlayabilir.

Güncel pozların listesine AMP Yazılım‘dan satın alabileceğiniz AMP Hakediş ve Yaklaşık Maliyet programlarından, yapimaliyet.com‘dan ya da birimfiyat.net‘ten ulaşabilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait bir poz örneği.

Poz No: Y.16.050/01

Tanımı:  Beton Santralinde Üretilen Veya Satın Alınan Ve Beton Pompasıyla Basılan, C 8/10 Basınç Dayanım Sınıfında Beton Dökülmesi (Beton Nakli Dâhil)

Yayınlayan İdare: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

2016 Birim Fiyatı: 137,78 TL

Örnekte de görüldüğü üzere, her pozun bir poz numarası olur. Bu numara, ilgili iş kalemini tanımlayan bir kod görevi görür.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası, Devlet Su İşleri, Karayolları, Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi idareler her yıl pozlar için güncel fiyat yayınlarlar. Böylece ihaleye çıkacak olan resmi kurumlar, ihaleye çıkacakları inşaat işinin yaklaşık olarak maliyetini bu pozlar üzerinden hesaplayabilirler.

Pozların genellikle bir de analizi vardır. Analizin ne olduğunu anlatan makalemiz için tıklayın.

İlgili Videolar:

Özel Poz Oluşturma

Özel Tesisat Pozu Oluşturma

 

 

Kaydet

Hemen Paylaş

Bir Cevap Yazın