TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi ile Güncellemede Temel Endeks Hangi Ay Alınır?

tuik-insaat-maliyet-endeksi-baz-endeks-hangi-ay-

YFK kararında Temel Endeks’in Aralık ayı mı yoksa Ocak ayı mı alınacağı konusunda netlik oluşmamasından dolayı AMP Yazılım olarak kullanıcılarımıza karşı üstlendiğimiz sorumluluğu yerine getirmek adına YFK’dan resmi yazı ile bu konuya açıklık getirmesi rica edilmiştir.

YFK’dan gelen cevaba göre hesaplamalarda Temel Endeks olarak Yaklaşık maliyetin hesaplandığı birim fiyat yılının Ocak ayına ait endeksi kullanılır. YFK’dan Gelen cevabı sektörümüzün tüm paydaşlarına sunuyoruz.

Yaklaşık maliyetin hesaplanması ve güncellenmesi

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan yaklaşık maliyet çalışmaları incelendiğinde hesaplamalarda resmi idareler tarafından yayınlanan fiyatların esas alındığı görülmektedir. Resmi idareler tarafından yayınlanan birim fiyatlar yıl içerisinde (01 Ocak – 31 Aralık) geçerli olarak kabul edildiği için idareler hesapladıkları yaklaşık maliyetleri yıl içerisinde güncellememektedirler.

Yaklaşık maliyetin güncellenmesine ilişkin hükümler yapım işleri ihale uygulama yönetmeliğinin 11.3. maddesinde belirtilmiştir.
MADDE 11 – (3) Yaklaşık maliyet, güncelliğini kaybetmesi halinde, ilk ilan veya davet tarihine kadar güncellenir.

İdarelerin hazırladıkları yaklaşık maliyeti piyasa şartlarına bağlı olarak ilk ilan veya davet tarihine kadar güncelleme konusunda yaşadıkları tereddütleri gidermek için Yüksek Fen Kurulu tarafından 15.08.2018 Tarihli ve 2018/31 no’lu karar yayınlanmıştır.

Yayınlanan bu karara göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlğı tarafından yayınlanan birim fiyatlar kullanılarak hazırlanan yaklaşık maliyetin güncelliğini kaybetmesi halinde yaklaşık maliyet, yapım işleri ihaleleri uygulama yönetmeliğinin 11 inci maddesinin üçüncü fıkrası hükmü doğrultusunda “TUİK İnşaat Maliyet Endeksi ve Değişim Oranına” göre güncellenebilir.

Konu ile ilgili Yüksek Fen Kurulu kararı orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Karara göre idarelerin yaklaşık maliyeti güncellemede iki noktaya dikkat etmesi gerekir. Bunlar;

  1. Yaklaşık maliyetin güncelliğini yitirdiğine idare tarafından karar verilmeli ve  güncelliğini yitirdiği düşünülen işler için bu işlem yapılmalı.
  2. TUİK İnşaat Maliyet Endeksi ve Değişim Oranı ile güncelleme işlemi imalat kalemleri üzerinden değil toplam yaklaşık maliyet üzerinden gerçekleştirilmeli.

Yayınlanan inşaat maliyet endekslerine buradan erişebilirsiniz

Yaklaşık maliyetin TÜİK İnşaat Maliyet Endeksleri ile otomatik güncellenmesi için AMP Yazılım tarafından geliştirilen hesap modülüne  buradan ulaşabilirsiniz.

Yaklaşık maliyetin TÜİK İnşaat Maliyet Endeksleri ile güncellenmesi için AMP Yazılım tarafından hazırlanan örnek uygulamalı makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Hemen Paylaş

Bir cevap yazın